loader
Praca zdalna

Praca zdalna - poznaj jej plusy i minusy

Praca zdalna jest zwana także jako telepraca, polega na wykonywaniu zleceń z domu, a kontakt ze zleceniodawcą będzie odbywać się z pomocą e-maili, telefony czy komunikatorów internetowych. Wydaje się, że to praca idealna, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taka praca to nie tylko same zalety, ale ma ona również swoje wady. Warto poznać dobre i złe strony pracy zdalnej zdając sobie sprawę z tego jaką ma formę

Czy praca zdalna będzie dla każdego?

Praca zdalna nie jest odpowiednia dla każdego. Oczywiście są zawody, w których nie będzie możliwości wykonywania zadań w domu. Z drugiej strony osoby, które mogłyby na taka pracę się zdecydować muszą zastanowić się czy taka praca będzie dla nich odpowiednią propozycją. Wielu osobom atmosfera pracy będzie wspomagać w skupieniu się na pracy. Nie każdy jednak będzie w stanie dobrze zapanować nad swoim czasem, kiedy nikt nie będzie stał za plecami i nie będzie kontrolować co się robi. Praca zdalna w wielu przypadkach nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Praca zdalna - plusy i minusy

Każda zaleta pracy zdalnej ma jednak swoje wady, wszystko ma swoje złe oraz dobre strony.

Przede wszystkim pracując w biurze będzie trzeba mieć określone godziny pracy, w których zadania będzie się wykonywać. Za ten czas przede wszystkim otrzyma się wynagrodzenie. Wiąże się to z tym, że często będziemy się nudzić. Dlatego można wykonać zadania szybciej. W przypadku, gdy wykonuje się prace w domu taka właśnie możliwość będzie się pojawiać.

Wykonywanie zleceń w domu

Praca w domu będzie dobrym rozwiązaniem przede wszystkim, gdy chodzi o osoby, które są w stanie swoim czasem pracy odpowiednio zarządzać i mają przekonanie, że będą w stanie wykonać pracę w określonym czasie.

Praca w domu to szansa na pracę w tym czasie, gdy będzie im to najbardziej odpowiadać, nie będzie ściśle określonych godzin, których zawsze będzie trzeba się trzymać. Jeśli ktoś lubi pracować w godzinach wieczornych albo bardzo wcześnie rano będzie mógł to spokojnie robić i nie będzie trzeba się nikomu z tego tłumaczyć. Można będzie w ciągu dnia zająć się innymi obowiązkami, załatwić sprawy urzędowe w dogodnym czasie, a pracować wtedy gdy będzie na to czas.

Pracownik zdalny jednak może spojrzeć na to w inny sposób a mianowicie tak, że to on sam będzie zarządzał swoim czasem pracy. Dlatego właśnie bardzo ważna będzie sprawa motywacji jaką pracownik będzie miał do takiej pracy. Trzeba samemu ustalać sobie godziny pracy i mieć taką umiejętność, w ramach której rzeczywiście tych godzin będzie się trzymać. Jeśli ktoś nie będzie umiał zarządzać swoim czasem pracy to może mieć tak naprawdę problem z odpowiednią organizacją swojej pracy zdalnej. Nie ma również bezpośredniej kontroli nad takim pracownikiem, a to w niektórych sytuacjach również będzie kłopotliwe. Pracownik zdalny, jeśli będzie podatny na różne rozpraszacze może mieć problem z organizację swoich zadań w pracy. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na podjęcie takiej pracy powinien dobrze przemyśleć sobie czy będzie w takiej pracy dobrze się czuł.