loader
Zarządzanie pracą

Produktywna praca w domu

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że praca w domu to nie tylko droga usłana różami. Chodzenie w dresie, ciągłe wycieczki do lodówki, odpoczynki, dziecko czy obiad. Jeśli chodzi o prace w domu to mamy bardzo wiele czynników, które mogą od pracy odciągać. Jak więc działać, by poradzić sobie z pracą w domu i dobrze ją zorganizować? Oczywiście praca zdalna ma swoją konkretną formę i również będzie trzeba nauczyć się takiej pracy i jej charakterystyki, specyfiki.

Ogarnij się!

Mimo tego, że pracuje się w domu to i tak trzeba będzie się z rana ogarnąć. Oczywiście nie trzeba zakładać eleganckiego stroju, nie trzeba się malować, ale nie siadamy do pracy w piżamie. Lekkie odświeżenie, do tego wygodne ciuchy to sprawi, że będzie można wejść w taki klasyczny nastrój pracy i nie będzie tak, że spędzi się wiele godzin w łóżku oglądając seriale a nie pracując. To rzeczywiście może pomoc w organizacji sobie pracy.

Mobilizacja

Zaczynamy tydzień od tworzenia listy zadań i nadajemy im priorytet. Dzięki temu będzie można w trakcie pracy zadbać o śledzenie postępów własnej pracy. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy ktoś ma problem z tym by narzucić sobie samemu tempo pracy. Warto zacząć od tych najważniejszych zadań, a także tych, które będą dla nas najmniej przyjemne, będą nudne, zajmować będą sporo czasu. To właśnie dzięki temu później łatwiej będzie nam pracę zakończyć.

Obowiązki zawodowe

Rozdziel pracę i życie prywatne

To co ma bardzo duże znaczenie to między innymi odpowiednie rozdzielenie pracy w domu z życiem prywatnym. To istotna kwestia, o której wiele osób jednak zapomina. Właśnie w trakcie pracy w domu bardzo często jest tak, że granica między życiem prywatnym a życiem zawodowym zaczyna się zacierać i w pewnym momencie robi się tak, że po prostu pracuje się przez cały dzień. Dlatego warto stworzyć sobie w domu biuro, gdzie będzie się pracować i zakładamy, że właśnie tam będzie wykonywana praca, natomiast po jej zakończeniu to biuro po prostu należy opuścić i wrócić do normalnego życia domowego.

Zminimalizuj rozpraszacze!

W trakcie pracy w domu atakować nas będzie wiele rożnych rozpraszaczy. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że musimy sobie z nim radzić. Obowiązki domowe zostawiamy na czas po tym jak praca będzie zakończona. Do tego również trzeba odejść od korzystania z serwisów społecznościowych, sprawdzania bieżących wiadomości. Wiele osób zauważa, że pracując w domu najwięcej czasu traci właśnie przez serwisy społecznościowe, dlatego trzeba dążyć do tego, by w ogóle unikać korzystania z nich w godzinach pracy. Jeśli to się uda to bardzo szybko będzie się można przekonać, że praca będzie bardziej efektywna i dużo lepiej będzie można wykonywać swoje zadania.

Umilaj sobie życie!

Jeśli ktoś pracuje w domu to warto także przygotować sobie idealne, ulubione warunki pracy. Już nie trzeba obawiać się, że będą współpracownicy, którym nasza muzyka będzie przeszkadzać. Można zadbać dokładnie o taką formę pracy, która w naszym przypadku będzie najlepsza i będziemy się w niej dobrze czuli.

Przeczytaj o ofertach pracy HR i Kadry