loader
Zarządzanie pracą

Efektywna praca z domu - jak planować czas pracy

Programiści, graficy, tłumacze czy handlowcy – osoby które wykonują taki zawód najczęściej mogą wykonywać prace z dowolnego miejsca na ziemi. Praca w domu ma swoje zalety, ale wiąże się również konieczną organizacją czasu pracy. Czy są sposoby, aby pracować w domu i postawić między życiem zawodowym a prywatnym wyraźną granicę?

Korporacje się zmieniają

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii i sposobów na komunikowanie się sprawił, że dziś firm, które pozwalają pracować z domu jest już bardzo wiele. Zdecydowana większość działa w branży komputerowej i w ramach technologii informacyjnych.

W domowym zaciszu pracuj efektywnie

Praca w domu na pewno ma wiele różnych zalet, jednak nie trzeba marnować czasu na dojazdy, można pracować w dowolnych, odpowiednich dla siebie godzinach. Można sobie robić dowolnie przerwy. Jednak w ten sposób dość łatwo może dojść do zatarcia granicy między pracą a czasem prywatnym. Jeśli pracuje się w domu to może się okazać, że ostatecznie cały dzień spędza się nad pracą. Jak więc zyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?

Krok 1 – przygotuj stanowisko pracy

Jeśli ktoś chce pracować w swoim domu to trzeba zadbać o to, by przygotować sobie miejsce pracy, gdzie rzeczywiście będzie można zajmować się wykonywaniem zawód. To ważna sprawa, by codzienne zajęcia wyodrębnić od pracy, by mieć rzeczywiście takie miejsce, gdzie praca będzie wykonywana.

Harmonogram czasu pracy

Krok 2 – ustal godziny pracy

Jednym z często popełnianych błędów jest to, że ludzie pracujący w domu nie mają odpowiednio wypracowanych godzin pracy. To bardzo problematyczna sprawa, ponieważ w ten sposób zaciera się właśnie granica między codziennością, życiem prywatnym a pracą. Jeśli chodzi o pracę w domu mimo, że nie trzeba zrywać się bardzo wcześnie na pewno trzeba sobie jednak określić w jakich godzinach pracy trzeba wykonywać swoje zadania.

Krok 3 – planuj zadania

W pracy domowej ważne jest to, by odpowiednio planować sobie zadania jakie będziemy mieli do wykonania. Można sobie zapisać na kartce papieru co będzie do wykonania i potem z taką kartkę będzie się można kontrolować czy rzeczywiście robi się to co było zaplanowane i w jakim tempie się to realizuje.

Krok 4 – usuń rozpraszacze

Pewnie każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że są pewne rozpraszacze, z którymi trudno będzie sobie poradzić. Wśród tych najpoważniejszych problemów jakie się pojawiają to uzależnienie od serwisów społecznościowych. To właśnie z nich wiele osób korzysta i na nich traci wiele godzin każdego dnia. Dlatego trzeba założyć sobie, że nie będzie korzystania z serwisów społecznościowych, by rzeczywiście zapewnić sobie należyty porządek pracy.

Krok 5 – pamiętaj o przerwach

Pracując w siedzibie firmy oczywiście mamy prawo do przerw. I z przerw trzeba także korzystać jeśli pracuje się w domu. W zależności od charakteru pracy i przyzwyczajeń można albo regularnie co jakiś czas robić przerwy, albo też będzie można założyć sobie, że ktoś będzie robił sobie przerwy po tym jak wykona się konkretne zadanie.

Czytaj także: Jak sprawdzić numer telefonu do firmy