loader
Praca zdalna

Home office – dlaczego warto pracować w domu?

Informatycy, architekci, copywriterzy – to kilka przykładów specjalistów, którzy będą mogli pracować zdalnie. Jak badania nam pokazują aż około 85% pracowników biurowych pochodzi z Ameryki Północnej i oczekuje obecnie dostępu do technologii, które pozwolą na wykonywanie obowiązków poza biurem.

Praca zdalna to rozwiązanie dla osób, które są obecnie zdyscyplinowane oraz zmotywowane. Wykonywanie obowiązków zawodowych w domu pozbawia możliwości współpracy bezpośredniej i nawiązania kontaktów zawodowych, ale niesie za sobą również liczne korzyści.

Samodzielnie ustalasz, kiedy pracujesz

Czy chcesz samodzielnie decydować o tym, kiedy oraz jak długo będziesz zajmować się aktywnością zawodową? Jako telepracownik można wykonywać zadania służbowe niezależnie od tego, gdzie będziesz się znajdował. Zyskuje się w ten sposób możliwość podejmowania pracy właśnie tam, gdzie będzie się najbardziej efektywnym.

Nie ma straty czasu na dojazd

Niekorzystne połączenia autobusowe czy kolejowe, awaria środków komunikacji zbiorowej, korki – to właśnie problemy, które sprawiają, że dojazd do pracy może zajmować sporo czasu i nie będzie to zbyt przyjemne. Wiąże się to również z dużymi kosztami, szczególnie gdy ktoś porusza się swoim samochodem. Wykonując prace w domu niekiedy zaoszczędzić można nieco czasu, w niektórych przypadkach nawet kilka godzin.

Choroba a praca zdalna

Możesz uniknąć zwolnienia chorobowego

Złamana noga będzie utrudniać pracę do biura, ale nie musi utrudniać wykonywania pracy przy komputerze. Pracownik zdalny nie będzie zmuszony do tego, by korzystać ze zwolnienia chorobowego i w ten sposób będzie można uchronić się przed tym, żeby pensja się nie zmniejszyła. Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy w większości przypadków stanowi jedynie około 80% wynagrodzenia.

Samodzielnie aranżujesz biuro

Koncentracja uwagi w pomieszczeniach, gdzie będzie wiele osób może być trudne, szczególnie gdy będzie się osobą szczególnie wrażliwą. Gdy ktoś pracuje w domu samodzielnie będzie się tworzyć warunki działania. Dzięki temu będzie można stworzyć sobie takie rozwiązania i takie warunki, w których praca będzie rzeczywiście przyjemnością. Jeśli jest konkretna forma pracy, która najbardziej danej osobie odpowiada, najlepiej się w tym czuje to wtedy rzeczywiście będzie można liczyć na to, że praca będzie udana i co najważniejsze będzie można oczekiwać zadowalającej efektywności.

Umowa-zlecenie – jak rozliczyć home office czyli chałupnictwo ?

Pracę zdalną będzie można wykonywać na podstawie umowy o pracę, kontraktów cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenie. Zlecenie daje nam większą swobodę, ponieważ nie będzie sytuacji, że trzeba podporządkować się całkowicie poleceniom przełożonych. W niektórych przypadkach będzie można również zdecydować się na powierzenie obowiązków osobie trzeciej, gdy taka potrzeba się pojawi. Osoba pracująca na umowę zlecenie obecnie ma już gwarantowaną minimalną stawkę godzinową. Aby ustalić jakie będzie wynagrodzenie za dany okres pracy będzie trzeba prowadzić ewidencję czasu pracy. Pensje brutto pomniejsza się o składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy.

Wysokość zaliczki jest bezpośrednio związana z tym jakie są koszty uzyskania przychodu. Wydatki poniesione na dojazdy do pracy, w przypadku pracy zdalnej nie można zwiększyć kosztów ponieważ nie będzie się do pracy dojeżdżać, nie będzie więcej uwarunkowania prawnego, które na podniesienie kosztów może pozwolić.