loader
Praca zdalna

Praca zdalna – wady i zalety z punktu widzenia pracownika i pracodawcy

Praca zdalna jest coraz bardziej popularną formą zatrudnienia. Nie każda osoba jednak ma odpowiednie przygotowanie, by taką pracę wykonywać. To co będzie zawsze najważniejsze to odpowiednia samodyscyplina. Tak jak każda inna forma zatrudnienia również tutaj mamy korzyści i dla pracowników i pracodawców.

Praca zdalna – co to takiego

Jako pracę zdalną trzeba określić wykonywanie zadań powierzonych przez pracodawcę poza siedzibą firmy. Taka forma zatrudnienia bardzo popularna jest między innymi wśród freelancerów, którzy zatrudnieni są w oparciu o umowy cywilnoprawne. Trzeba pamiętać, że ze względu na charakter nie każdy do tej profesji będzie się nadawał. Z kolei w tych, gdzie będzie to możliwe taka forma zatrudnienia cieszy się rzeczywiście coraz większym powodzeniem, należy jednak pamiętać, że nawet osoba, która mogłaby opuścić biuro i wykonywać pracę w domu nie zawsze powinna się na to decydować. Wcześniej trzeba się rzeczywiście dobrze zastanowić czy taka właśnie forma zatrudnienia dla danej osoby będzie odpowiednia. Nie wszyscy ze względu na swoje cechy osobowości będą nadawać się do wykonywania obowiązków w taki właśnie sposób. Tak jak każdy rodzaj pracy również ten ma swoje wady i zalety.

Zalety i wady z punktu widzenia pracownika

Na pewno zaleta będzie to, że istnieje nienormowany czas pracy. Razem z otrzymaniem zlecenia ustalany jest termin jego oddania. Nikt nie będzie wymagał pracy przez 8 godzin dziennie. Każdy będzie mógł dopasować sobie czas pracy do własnych oczekiwań. Ma to bez wątpienia wiele zalet, jednak z drugiej strony trzeba wiedzieć, że nie będzie łatwo zorganizować sobie prace, gdy w około będzie się wiele działo i wiele będzie różnych rozpraszaczy.

Cechy pracy zdalnej

Dlatego właśnie w takiej sytuacji trzeba dobrze przygotować się do pracy i mieć odpowiednią motywację, by tego typu pracę wykonywać. Jednak przygotowanie obiadu, pojawienie się sąsiadki, opieka nad dzieckiem – to wszystko może utrudnić wykonywanie pracy zdalnej sprawnie i wydajnie.

Jak to wygląda z perspektywy pracodawcy?

W obecnej sytuacji na rynku pracy to pozycja kandydatów będzie silniejsza niż w przypadku pracodawców. Oferowanie możliwości pracy zdalnej w niektórych branżach jest jedyną szansą na to, by rzeczywiście funkcjonować na wysokim poziomie i mieć dobrego specjalistę. Osoby, które dobrze wykonują swoje zadania zazwyczaj cenią wykonywaną przez siebie pracę a co za tym idzie będą miały również duże wymagania co do zatrudnienia. Może więc być tak, że znalezienie odpowiedniego specjalisty nie będzie łatwym zadaniem i zaoferowanie pracy zdalnej może być jedyna na to szansą.

Dla pracodawcy na pewno korzystne będzie to, że nie musi przygotowywać stanowiska pracy, organizować biura dla pracownika. To sprawia, że będzie można ograniczyć również koszty z tym związane. Jeśli chodzi o samą formę współpracy można ja dopasować do warunków, w jakich się znajdziemy, tak by każdy rzeczywiście mógł funkcjonować na zadowalającym go poziomie i w takiej formie pracy, która jemu będzie najbardziej odpowiadała.